Implant zęba - ile kosztuje? Co składa się na cenę?
Cena implantów od zawsze stanowiła zagadkę dla wielu Pacjentów. Zaawansowany proces leczenia, procedury, dodatkowe badania… To wszystko w połączeniu z dużymi rozbieżnościami w cenach implantów poszczególnych klinik może przyprawić o ból głowy.
Dlatego dziś odpowiemy na pytanie – co składa się na cenę implantu?
Z tego wpisu dowiesz się:
- czy sam implant uzupełnia brak zębowy,
- czy implant to tylko tytanowa śruba,
- jak przebiega zabieg implantologiczny,
- co decyduje o tym, jaki będzie efekt leczenia implantologicznego,
- jak te wszystkie elementy wpływają na cenę implantu.
Jak uzupełnić brak zęba?
Z tym pytaniem zgłasza się do nas coraz więcej Pacjentów. Również świadomość dotycząca implantologii z czasem wzrasta. Dlatego też, na rynku jest coraz więcej klinik stomatologicznych, które oferują zabiegi implantologiczne.
Implanty są obecnie, z klinicznego i estetycznego punktu widzenia, najlepszym rozwiązaniem uzupełniającym braki zębowe. Stosuje je się, ponieważ swoją budową i działaniem na organizm imitują naturalny korzeń zęba. Dzięki temu Pacjenci, którzy wcześniej mieli mosty czy inne ruchome prace protetyczne, mogą normalnie gryźć, przeżuwać i cieszyć się zdrowym uśmiechem.
Co więcej, w przypadku braku obejmującego kilka zębów, lub nawet cały łuk zębowy, mamy możliwość tworzenia protez tzw. All-On-4.
Pozwalają one na 4 implantach umieść całą pracę protetyczną, dzięki czemu każdy może cieszyć się w pełni funkcjonalnym uśmiechem.
Musimy jednak wyraźnie zaznaczyć, że w przypadku uzupełnienia braku zęba, czas odgrywa ogromną rolę. Zęby są harmonijnym systemem naczyń połączonych, dlatego każda asymetria, braki czy ubytki z czasem powodują coraz większe dolegliwości.
W przypadku braku zębowego – sąsiednie zęby tracą oparcie i zaczynają się ruszać, później chwiać. Z czasem coraz łatwiej o kolejny brak. Co więcej, przez asymetrię zgryzu, zęby po przeciwnej stronie szybciej się ścierają.
Implant to inwestycja w zdrowy uśmiech i pewność siebie.
Z czego składa się implant?
Tutaj przechodzimy do głównego nieporozumienia w cennikach stomatologicznych. Sam implant, czyli tytanowa śrubka, nie jest wszystkim, co dostaje Pacjent podczas zabiegu implantacji. Dlatego w wielu cennikach cena implantu podawana jest „od x zł”. Jednak sam implant, nawet po wszczepieniu, nie uzupełnia zęba.
Do implantu zakłada się najpierw śrubę gojącą, żeby miejsce po implantacji mogło się sprawnie zagoić. Później kiedy implant się zintegruje, w miejsce śruby gojącej nakładany jest łącznik, który pozwala zamocować na implancie most lub koronę, czyli pracę protetyczną, która maskuje estetycznie brak zęba. Często jednak, jeszcze przed finalną koroną, stosuje się korony tymczasowe, które pozwalają Pacjentowi normalnie funkcjonować do momentu oddania pracy ostatecznej.
Te wszystkie elementy składają się na inwestycję w zabieg implantologiczny. Jest ona zależnie nie tylko od samych materiałów ale i pracy lekarza i kliniki oraz całego systemu implantologicznego. Wszystkie niezbędne narzędzia, program komputerowy, szablony 3D, doświadczenie lekarza i sama marka implantu wpływają bezpośrednio na bezpieczeństwo zabiegu i trwałość implantu.
Implantacja krok po kroku
Żeby proces przebiegł sprawnie i bezpiecznie, warto zwrócić uwagę na to, czy klinika, w której chcesz przeprowadzić zabieg zapewnia:
- Badania. Lekarz troszcząc się o każdy niuans leczenia powinien skierować swojego Pacjenta na badania przez zabiegiem, i sprawdzić krzepliwości krwi, poziomu witaminy D i inne. Znając ich wyniki można jeszcze przed zabiegiem przygotować Pacjenta do jak najszybszego powrotu do pełnej sprawności, gwarantują również przewidywalność zabiegu.
- Wykorzystanie szablonu. Nowoczesna implantologia za pomocą cyfrowych skanów wnętrza jamy ustnej pozwala stworzyć model 3D zębów Pacjenta. Na jego podstawie, przy użyciu specjalistycznego oprogramowania, chirurg jest w stanie wybrać optymalną pozycję do implantu, indywidualnie do potrzeb Pacjenta. Na tej podstawie, w drukarce 3D powstaje szablon, który pozwala z niesłychaną precyzją umiejscowić implant na odpowiednie miejsce. Gwarantuje to pełne bezpieczeństwo i komfort dla Pacjenta.
- Jakość materiałów. Implanty to bardzo trwałe elementy. Jednak nie wszystkie marki inwestują w zaawansowane i kosztowne badania nad tym jak je ulepszać. Badania kliniczne, wieloletnie obserwacje, laboratoria, naukowcy pracujący nad ulepszaniem rozwiązań i procedur są gwarancją jakości systemu implantologicznego. Dobrym przykładem jest szwajcarska marka Straumann będąca liderem w dziedzinie badań, a ich implanty mają dożywotnią gwarancję trwałości. Oczywiście zależy ona od tego w jakim stopniu Pacjent dba zarówno o implant jak i swoje zdrowie.
4. Rodzaj znieczulenia. Implantacja jest zabiegiem chirurgicznym, dlatego podstawą w jego wykonaniu jest znieczulenie miejscowe. Wiadomo jednak, że nie jest ono obojętne dla organizmu, dlatego w profesjonalnych gabinetach stosuje się znieczulenia podawane komputerowo po to, by dozować idealną dawkę dla Pacjenta. Dzięki temu jest ona wystarczająca, by zabieg przebiegł w pełni komfortowo. Jednocześnie znieczulenie komputerowe nie obciąża organizmu i nie wymaga długiego okresu powrotu do pełnej sprawności.
5. Wsparcie po implantacji. Samo wszczepienie implantu nie jest zamknięciem tematu braku zębowego. Topowe kliniki opiekują się Pacjentem również po zakończonym procesie i monitorują stan zdrowia okolic miejsca zabiegu oraz poziom integracji implantu z kością. Tylko w ten sposób, współpracując z Pacjentem, można zagwarantować, że implant będzie służył całe życie.
6. Jakość prac protetycznych. Odbudowa estetyki zęba jest sztuką. Ale sztuką jest również zrobienie tego w sposób, który zagwarantuje, że cały zgryz będzie prawidłowo funkcjonował. Dlatego w najlepszych klinikach protetycy oraz technicy kształcą się w najlepszych ośrodkach edukacyjnych na całym świecie, zdobywając certyfikaty z zakresu okluzji. Dzięki temu pacjent ma pewność, że nowy ząb perfekcyjnie jest spasowany z całym układem żucia. Niestosowanie protokołów okluzyjnych może prowadzić do bólów głowy, stawu skroniowo-żuchwowego, starcia zębów, bruksizmu i powodować trwałe spięcie mięśni w obrębie jamy ustnej.
Wszystko po to, byś mógł się cieszyć zdrowym uśmiechem
Jak widać, sam implant to nie wszystko. Na jego cenę składa się również kilka bardzo ważnych elementów. Sprawdzone i gruntownie przebadane implanty, doświadczony lekarz oraz precyzyjna i piękna naturalna odbudowa protetyczna dają biologicznie zgodny, ładny i estetyczny efekt na lata.
Dlatego przy wyborze zabiegu implantologicznego, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość i poziom oferowanych usług, kompetencje lekarza oraz implanty jakie stosuje.
Implant to inwestycja w zdrowie i pewność siebie, która zwraca się każdym szczerym uśmiechem przez całe życie.
Jeżeli poszukujesz eksperta od uzupełniania braków zębowych, umów się na wizytę z jednym z naszych lekarzy stomatologów. Postaramy się wybrać dla Ciebie jak najdogodniejszy termin.
Nasi eksperci od implantów zębów:
Przeczytaj również inne nasze porady:
Stomatolog radzi!
Zapalenie przyzębia pod kontrolą. Czym jest SPC, czyli terapia podtrzymująca?
Po zakończonym leczeniu zapalenia przyzębia standardowo zalecana jest odpowiednio zaplanowana
Higienizacja – najlepsza inwestycja dla zdrowia Twoich zębów
Czyste, białe zęby, bez kamienia, osadów i przebarwień sprawiają, że
Leczenie endodontyczne – ostatnia deska ratunku przed usunięciem zęba
„Ostatnia deska ratunku” – to określenie, które najlepiej oddaje istotę
Sprawdź pozostałe usługi dostępne w SmileClinic
Nasza klinika działa w pełni kompleksowo, a każde leczenie zachowawcze, kanałowe, chirurgiczne, implantologiczne, protetyczny czy ortodontyczne jest świadczone na najwyższym poziomie. Naszym celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji oraz estetyki Państwa uśmiechu.