Jak zadbać o higienę zębów u dzieci?

Podziel się z innymi:

Pojawienie się dziecka w życiu świeżo upieczonych rodziców to nie lada wyzwanie. Niewyspanie, zmęczenie czy stres związany z chęcią jak najlepszej opieki jest często związany z brakami w wiedzy, której nikt wcześniej nam nie podał. Każdy rodzic chce zadbać o jak najlepszą przyszłość swojego dziecka, dlatego tak ważne jest, by higiena jamy ustnej dziecka była odpowiednia od pierwszych dni malucha, bo jej zdrowie rzutuje w przyszłości na wiele aspektów jego życia.

Warto zacząć od tego, że zęby mleczne są równie ważne jak zęby stałe, ponieważ wpływają na rozwój nie tylko narządów żucia i okolic jamy ustnej, ale całego organizmu. Brzmi nieprawdopodobnie? Oto kilka przykładów:

  • Zęby mleczne wskazują kierunek odpowiedniego wyżynania się zębów stałych, a ich przedwczesne wypadanie sprawia, że nowe zęby mogą krzywo wyrosnąć,
  • Wady zgryzu bezpośrednio wpływają na zmiany rysów twarzy, a w skrajnych przypadkach mogą nawet powodować problemy z oddychaniem,
  • Zęby są bezpośrednio połączone z układem krwionośnym, przez co ich choroby mogą powodować osłabienie całego organizmu,
  • Zdrowe zęby pomagają w odpowiedni sposób rozdrabniać jedzenie. Ich choroby powodują w dłuższym okresie problemy z układem pokarmowym.

Dlaczego warto dbać o higienę jamy ustnej?

Zaniedbanie higieny może doprowadzić do stworzenia bakteriom idealnych warunków do rozwoju, a co za tym idzie, powstania w jamie ustnej dziecka takich schorzeń jak:

  • próchnica,
  • grzybica,
  • schorzeń wieku niemowlęcego jak afty czy pleśniawki.

Okres niemowlęcy i wczesne dzieciństwo to najlepszy czas na budowanie zdrowych nawyków, które będą procentować przez całe życie.

Jak dbać o zęby noworodków?

U noworodków, higiena jamy ustnej jest utrudniona ze względu na niewielki obszar i trudność dotarcia do wszystkich jej zakamarków. 

Dobrym sposobem na utrzymanie odpowiedniego poziomu jej higieny jest przemywanie wnętrza buzi dziecka sterylną gazą zwilżoną przegotowaną wodą. Należy jednak pamiętać, by nie była ona zbyt ciepła ze względu na delikatne podniebienie dziecka.

Gazę można owinąć wokół palca i delikatnie przecierać nim dziąsła i wnętrze buzi. Dzięki temu, po pozbyciu się resztek pokarmu z jamy ustnej, utrudnia się rozwój bakteriom i innych mikro-organizmom powodującym ogniska zapalne chorób.

W wielu sklepach z artykułami dla dzieci dostępne są gotowe produkty jak gaziki higieniczne z rumiankiem, które pozwalają na łatwą aplikację gazy na palec i komfortowe, zarówno dla rodzica jak i dla dziecka, czyszczenie jamy ustnej.

Jak zachęcić dzieci do mycia zębów?

W późniejszym stadium rozwoju dziecka bardzo ważne jest zachęcanie go do samodzielnego dbania o higienę jamy ustnej, w czym kluczowe są opisane wcześniej nawyki szczotkowania.

Wspólne mycie zębów, piosenki, kolorowe, interaktywne szczoteczki w kształcie zwierząt czy nawet zabawkowe timery potrafią skutecznie zamienić nudną i powtarzalną czynność w małą, ciekawą przygodę do której warto wracać.

Jak powinna wyglądać higiena jamy ustnej u niemowląt?

Niemowlęta wymagają podobnej jak u noworodków higieny jamy ustnej z tą różnicą, że w okolicach 5. miesiąca powinniśmy do procesu dołączyć subtelny masaż dziąseł, który będzie pomocny w okresie ząbkowania. Rozpoczyna się on około 6. miesiąca życia. Jako pierwszych powinniśmy się spodziewać dolnych siekaczy, które są niezbędne w procesie odrywania pokarmu. 

Aby odpowiednio zadbać o higienę jamy ustnej w tym okresie, można do tego celu wykorzystać silikonowe nakładki na palec lub specjalne szczoteczki z miękkim włosiem do masażu dziąseł. Taki proces nie tylko czyści jamę z resztek jedzenia, ale i wpływa na poprawny rozwój szczęki dziecka.

Pierwszy ząb to czas na pierwszą szczoteczkę do zębów dziecka. Obowiązkowym dodatkiem jest specjalistyczna pasta dla niemowląt. Stomatolodzy często proponują, aby w tym okresie myć zęby około 2-3 razy dziennie z zaznaczeniem, by nie pomijać mycia zębów przed spaniem.

Pozwala to nie tylko utrzymać zdrowie jamy ustnej dziecka, ale również wyrobić odpowiednie nawyki już od pierwszych miesięcy życia. Warto poświęcić uwagę także językowi, ponieważ na nim również pozostaje osad i resztki po pokarmie. 

Częstym błędem jest podawanie dziecku na noc słodkich napojów oraz mleka, co w połączeniu ze zmieniającą się w nocy konsystencją śliny, przyśpiesza rozwój tzw. próchnicy butelkowej.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym jak odpowiednio utrzymywać higienę jamy ustnej swojego dziecka, umów się na konsultację z naszym lekarzem specjalistą w dziedzinie pedodoncji. Postaramy się wybrać dla Ciebie jak najdogodniejszy termin.

Sprawdź pozostałe usługi dostępne w SmileClinic​

Nasza klinika działa w pełni kompleksowo, a każde leczenie zachowawcze, kanałowe, chirurgiczne, implantologiczne, protetyczny czy ortodontyczne jest świadczone na najwyższym poziomie. Naszym celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji oraz estetyki Państwa uśmiechu.

Wybierz jedną z poniższych usług: