Licówka porcelanowa – co to jest?

Podziel się z innymi:

Naturalne zęby nie zawsze spełniają nasze oczekiwania, co więcej często bywają źródłem kompleksów. Jak poprawić wygląd uśmiechu zachowując własne zęby? Jednym z najmniej inwazyjnych sposobów są licówki porcelanowe. Wokół tej metody stomatologii estetycznej narosło wiele mitów. Wyjaśnimy, jak się robi licówki i opiszemy dokładnie jakie są efekty tego zabiegu.

Co to jest licówka?

Licówki to cienkie nakładki porcelanowe na zęby. Mocowane są na zębach własnych za pomocą cementu stomatologicznego. Nie są to całe zęby z porcelany, a jedynie uzupełnienia, które pokrywają część zęba od przodu, poprawiając jego kształt i kolor. Ta metoda odbudowy protetycznej pozwala zamaskować niedoskonałości naturalnych zębów.

Jakie problemy rozwiązuje licówka porcelanowa?

  • Przebarwienia oporne na wybielanie.
  • Defekty estetyczne po leczeniu endodontycznym.
  • Ukruszenia i złamania brzegów siecznych zębów.
  • Nieprawidłowy kształt – zęby mogą być stożkowate, asymetryczne lub bardzo małe (mikrodoncja), za pomocą licówek można nadać im prawidłowy rozmiar i kształt.
  • Diastemy i szpary między zębowe.
  • Nieznaczne wady zgryzu – subtelne rotacje lub nachylenia zębów, ale tylko takie, które nie wymagają ingerencji ortodontycznej.
  • Uszkodzenia szkliwa – erozja, abrazja, widoczne pęknięcia.
  • Ubytki niepróchnicowe.
  • Niezadowolenie z estetyki zębów naturalnych.

Przeciwwskazania do wykonania licówek

Wykonanie licówek porcelanowych to bezpieczna i małoinwazyjna metoda protetyczna, niestety nie każdy pacjent może z niej skorzystać. Przeszkodą do wykonania licówek są:

  • Choroby przyzębia powodujące niestabilność zębów,
  • Mocno zniszczone zęby z dużymi wypełnieniami (tutaj zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie koron),
  • Znaczne wady zgryzu wymagające leczenia ortodontycznego,
  • Bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami (jeśli problem nie jest nasilony, można zastosować szynę ochronną na noc, aby uniknąć ścierania i uszkodzenia licówek).

Wiesz już, co to jest licówka i dla kogo ta metoda będzie najlepszym rozwiązaniem. Pora na kilka słów o efektach zabiegu. Dzięki zaawansowanym technologiom protetycznym możliwe jest idealne dopasowanie i wizualizowanie nowego uśmiechu jeszcze przed zabiegiem. Pacjent aktywnie uczestniczy w tym procesie i może decydować o kształcie i kolorze licówek – oczywiście przy wsparciu lekarza.

Jak się robi licówki? Proces leczenia krok po kroku

  1. Badanie stomatologiczne i konsultacja – pierwszym krokiem do podjęcia decyzji o leczeniu jest dokładne badanie stanu zębów i jamy ustnej. Lekarz ocenia stan szkliwa, dziąseł oraz zgryzu. Po przeanalizowaniu stanu zdrowia pacjenta można przejść do ustalania szczegółów – pacjent określa swoje potrzeby, natomiast stomatolog wyjaśnia, jak wygląda proces leczenia i informuje ile kosztuje licówka porcelanowa.
  2. Wykonanie fotografii portretowej i zdjęć wewnątrz jamy ustnej – w gabinecie robi się nie tylko zdjęcia, ale również nagranie wideo twarzy, które daje specjaliście obraz dynamiki mimiki i ruchu ust w naturalnych warunkach. Dzięki takiej dokumentacji można wykonać licówki, które będą idealnie harmonizować z twarzą pacjenta.
  3. Projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design DSD) – zdjęcia twarzy i jamy ustnej stanowią bazę do stworzenia projektu nowego uśmiechu, który pacjent może zobaczyć (na zdjęciach lub wizualizacji) jak nowy uśmiech będzie wyglądać po zabiegu.
  4. Wizualizacja wewnątrzustna – na tym etapie wykonuje się kompozytowe prototypy licówek. Nałożenie ich na zęby pacjenta pozwala mu ocenić, jak będą wyglądać docelowe „zęby porcelanowe”. W tym momencie pacjent decyduje o podjęciu leczenia. To jest również moment na ewentualne korekty w projekcie dotyczące kształtu i wielkości nakładek.
  5. Przygotowanie zębów i wykonanie wycisku cyfrowego – po akceptacji projektu przechodzimy do właściwego leczenia. Lekarz szlifuje minimalną warstwę szkliwa, przygotowując pole do naklejenia nakładek. Po tym zabiegu wykonywany jest precyzyjny wycisk. Jego kształt pozwoli zbudować model, na którym wykonane będą licówki.
  6. Wykonanie licówek – ten etap odbywa się bez udziału pacjenta w laboratorium protetycznym. Specjalista na podstawie cyfrowego projektu i wycisku wykonuje „porcelanowe zęby”. Zastosowanie nowoczesnych technologii pozwala na wykonanie licówek dopasowanych idealnie pod względem koloru, kształtu i przezierności, jakie wcześniej ustalono z pacjentem.
  7. Cementowanie – to ostatnia faza, w której mocuje się na zębach licówki porcelanowe. Jak się zakłada te uzupełnienia? Nakładki przykleja się do przedniej powierzchni zębów specjalnym klejem stomatologicznym.

Jak dbać o licówki?

Masz już nowy, piękny uśmiech, ale jak zachować trwały efekt zabiegu? Bardzo ważna jest prawidłowa higiena na co dzień. Zęby należy szczotkować miękką szczoteczką i pastą o niskiej ścieralności. Stosowanie nici dentystycznych i irygatora dodatkowo podniesie poziom higieny jamy ustnej. Przeglądy stomatologiczne należy wykonywać regularnie co pół roku. Aby uniknąć zniszczenia lub odklejenia się licówek, pacjenci powinni unikać gryzienia bardzo twardych pokarmów takich jak kostki lodu czy orzechy w skorupkach.

Licówki porcelanowe – obalamy mity

Nie jest to nowa technologia protetyczna – wiele osób już skorzystało z poprawienia uśmiechu w ten sposób. Wokół niej narosło wiele mitów, które mają niewiele wspólnego z prawdą. Najczęściej zadawanym pytaniem jest: czy licówki niszczą zęby? Nie, ponieważ ich zamocowanie wymaga minimalnej ingerencji w strukturę szkliwa. Oczywiście wiele zależy od tego, jak pacjent będzie po zabiegu dbał o zęby – prawidłowa higiena i regularne kontrole stomatologiczne pozwalają zachować estetyczny uśmiech i zdrowe zęby na długo.

Wiele osób uważa, że porcelanowe zęby wyglądają nienaturalnie. To również mit, ponieważ wybór kształtu i koloru nakładek zależy w dużej mierze od pacjenta. Dzięki projektowaniu i wizualizowaniu przyszłego uśmiechu on sam decyduje o tym, jak będzie wyglądać – jeszcze przed zabiegiem.

Kolejna podejmowana kwestia to trwałość uzupełnień. Dobrze wykonane licówki porcelanowe mogą służyć wiele lat, jeśli są wykonane z wysokiej jakości materiałów (porcelany) i odpowiednio pielęgnowane. Mogą odpaść, choć zdarza się to rzadko i zwykle wynika z niewłaściwego klejenia, nadmiernego obciążenia (np. zgrzytania zębami) lub osłabienia struktury zęba. W takiej sytuacji wystarczy udać się do gabinetu, gdzie lekarz oceni stan zęba i nakładki. Istnieje opcja przyklejenia ponownie już istniejącej lub można zlecić wykonanie nowej.

Ostatni mit to ogromne koszty, które trzeba ponieść, aby wykonać licówki porcelanowe. Cena tych zabiegów jest uzależniona od kilku czynników, jak typ technologii do jej wytworzenia oraz kwalifikacje lekarza i mistrzostwo ceramisty wykonującego te prace. Projekty o najwyższej jakości i naturalnej estetyce są droższe niż przysłowiowe białe tik taki, które w uśmiechu wyglądają nienaturalnie.

Licówki porcelanowe przed i po

Technologie protetyczne, które obecnie mamy do dyspozycji pozwalają na wykonanie nowego uśmiechu szybko i mało inwazyjnie. Co więcej, istnieje możliwość wizualizowania jaki efekt dadzą licówki porcelanowe przed i po. Pełna kontrola procesu i idealne dopasowanie sprawiają, że „zęby porcelanowe” wyglądają bardzo naturalnie. Licówki porcelanowe są rozwiązaniem problemów estetycznych z uzębieniem. Odzyskanie pięknego uśmiechu jest bardzo ważne w kontekście zdrowia psychiki i poprawy jakości życia.