Leczenie protetyczne to ratunek dla osób, które utraciły własne zęby albo są one tak mocno zniszczone lub uszkodzone, że nie mogą już pełnić swoich funkcji. Przed odbudową konieczne jest odpowiednie przygotowanie, którego ważnym elementem może być leczenie endodontyczne. Dlaczego ma ono aż tak duże znaczenie i nie należy go pomijać?
Leczenie endodontyczne a leczenie protetyczne
Leczenie protetyczne polega na odbudowaniu utraconych lub mocno zniszczonych albo uszkodzonych zębów. Wykorzystuje się do tego różnego rodzaju materiały – może to być ceramika, kompozyt lub metal pokryty z wierzchu ceramiką. Sztuczne zęby mogą być wstawiane na stałe lub mieć postać wyjmowanej protezy.
Wybór rozwiązania zależy od konkretnej sytuacji. Przykładowo zęby, które są pęknięte, osłabione przez próchnicę czy nadmierne zużycie, mogą być obudowane przy użyciu koron protetycznych, co przywraca im estetykę. W przypadku brakującego zęba (lub kilku) najlepszym rozwiązaniem są implanty, mocowane w kości szczęki lub żuchwy. Przy braku większej ilości zębów można zastosować mosty, a jeśli pacjent nie ma już wcale swojego uzębienia, rozwiązaniem jest proteza.
W przeciwieństwie do leczenia protetycznego, leczenie endodontyczne (inaczej nazywane też leczeniem kanałowym), skupia się na jak najdłuższym zachowaniu własnych zębów Pacjenta. Doświadczony endodonta jest w stanie uratować nawet te zęby, które kwalifikują się do usunięcia. Zazwyczaj mamy w nich do czynienia z zainfekowaną lub uszkodzoną miazgą. Lekarz przy pomocy specjalistycznych narzędzi i preparatów oczyszcza kanały, dezynfekuje je i wypełnia specjalnym materiałem. Dzięki takiemu leczeniu, nawet bardzo zniszczony ząb jest w stanie posłużyć jeszcze co najmniej dobrych parę lat.
Leczenie przedprotetyczne, czyli jak przygotować zęby
Leczenie protetyczne nie należy do szybkich i łatwych zabiegów, a dla wielu osób jest to spory wydatek, dlatego też bardzo ważne jest, aby wykonać je jak najlepiej, a nie jest to możliwe bez odpowiedniego przygotowania.
Zęby należy oczyścić z kamienia oraz różnego rodzaju osadów, a także zadbać o wyleczenie wszystkich problemów, takich jak np. próchnica czy stany zapalne dziąseł. Czasami zdarza się też, że niektóre zęby trzeba usunąć. Dobry protetyk już podczas pierwszych konsultacji powinien wskazać, co należy zrobić przed rozpoczęciem odbudowy i skierować Pacjenta do odpowiednich specjalistów.
Przygotowanie przedprotetyczne może obejmować szereg różnych procedur, takich jak profesjonalna higienizacja, leczenie próchnicy, leczenie dziąseł, leczenie kanałowe czy ortodontyczne. W naszej klinice zapewniamy wszystkie niezbędne zabiegi, które pozwalają na solidne przygotowanie zębów do odbudowy protetycznej.
Rola leczenia endodontycznego przed protetycznym
Jaką rolę odgrywa leczenie endodontyczne przed protetycznym i dlaczego nie można go pominąć jeśli mamy do niego wskazania? Powodów jest kilka, najważniejsze z nich to:
- Zachowanie własnych zębów jak najdłużej
Choć implanty mogą być doskonałym rozwiązaniem – są wygodne, funkcjonalne i estetyczne – trzeba wiedzieć, że nie są one dożywotnie. Dlatego też nowoczesna stomatologia dąży przede wszystkim do zachowania własnych zębów Pacjenta tak długo, jak to tylko możliwe.
Ocalenie jak największej ilości naturalnych zębów ma duże znaczenie dla utrzymania prawidłowej funkcji gryzienia i żucia, a także dla strukturalnej integralności jamy ustnej. Nawet jeśli są one zniszczone i nie prezentują się estetycznie, to o ile są wyleczone, mogą stanowić solidny i trwały fundament do obudowania ich koronami, pokrycia licówkami czy połączenia mostami.
W metamorfozie uśmiechu wykorzystuje się wszystkie zęby, które mogą być przeleczone kanałowo i uratowane. Rokowania pierwszego leczenia endodontycznego są porównywalne z przeżywalnością implantu i wynoszą 97%. Obecnie za sukces uznaje się nawet 5-letnie utrzymanie zęba w jamie ustnej i dopiero po tym czasie zastąpienie go implantem.
- Zapobieganie stanom zapalnym
Najważniejszym wskazaniem do leczenia endodontycznego przed leczeniem protetycznym jest wyeliminowanie wszelkich infekcji. Żaden ząb ze zmianą zapalną nie może być pokryty licówką lub koroną, zatem pierwszym krokiem jest zawsze leczenie kanałowe.
Nawet najmniejsza infekcja w kanale korzeniowym może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, takich jak ropnie, przewlekłe stany zapalne czy nawet utrata zęba. Leczenie kanałowe pozwala wyeliminować źródło tych problemów i zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii na sąsiednie tkanki i zęby, co jest kluczowe dla sukcesu przyszłych prac protetycznych.
Nawet jeśli Pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości, nie jest to gwarancją, że problemu nie ma. Zdarza się, że ząb obumiera, np. po wydawałoby się niegroźnym urazie, i rozwija się stan zapalny w kości, który przez lata może nie dawać objawów, a zmiany widoczne są dopiero na zdjęciu RTG lub CBCT.
Czasem niezbędne jest też ponowne przeleczenie kanałowe zębów (tzw. re-endo). Zaleca się je gdy mamy do czynienia z procesami zapalnymi przy wierzchołkach, natomiast w przypadku obecności próchnicy wtórnej lub nieszczelnego wypełnienia jest to obligatoryjne, nawet jeśli przy korzeniu nie widać zmian zapalnych. Trzeba mieć świadomość, że wystarczy nawet mikroskopijna szczelina, aby obecne w jamie ustnej bakterie dotarły do wyleczonych kanałów korzeniowych i ponownie je zakaziły.
- Przedłużenie trwałości leczenia protetycznego
Leczenie protetyczne to inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie. Korony, mosty czy protezy mają zapewnić nam olśniewający uśmiech, ale też komfort i wygodę. Warto więc od początku zadbać o to, aby wszystko było wykonane najlepiej, jak to tylko możliwe.
Infekcje lub problemy z korzeniami zębów już po założeniu koron czy mostów mogą prowadzić do konieczności ich usunięcia i ponownego wykonania, co jest nie tylko kosztowne, ale i bardzo czasochłonne.
Aby odbudowy protetyczne były trwałe i nie sprawiały problemów, muszą być oparte na zdrowych fundamentach. Niestety, zęby kwalifikujące się do okoronowania najczęściej nie są zdrowe, inaczej nie wymagałyby takiej interwencji. Leczenie endodontyczne, przeprowadzone przed zabiegami protetycznymi, poprawia ich stan, a przez to zwiększa szanse na długoterminowy sukces.
- Wzmocnienie struktury zęba
Podczas leczenia endodontycznego kanały są oczyszczane i wypełniane biokompatybilnym materiałem, dzięki czemu ząb staje się mocniejszy, mniej podatny na złamania i może lepiej wspierać protetyczne odbudowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku zębów, które mają zostać obudowane koroną protetyczną. Taka korona wymaga solidnej podstawy, aby mogła spełniać swoją funkcję przez długi czas.
Obecnie stomatologia dysponuje technikami leczenia endodontycznego, które nie były dostępne jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu. Dlatego też, jeśli zależy nam by odbudowy protetyczne służyły długie lata, warto ponownie zdezynfekować i na nowo wypełnić kanały zębów, które już kiedyś były leczone kanałowo, nawet jeśli nie widać w nich stanów zapalnych.
Wskazaniem do leczenia endodontycznego przed przebudową może być również uraz. Zdarza się, że zdrowy ząb złamie się na poziomie szyjki. Można wtedy zastosować wkłady korzeniowe (np. włókna szklane), które osadza się w uprzednio oczyszczonym i wypełnionym kanale. Taki wkład wystaje kilka milimetrów ponad szyjkę zęba i stanowi rusztowanie pod przyszłą odbudowę protetyczną.
Podstawa to dobry plan
Leczenie protetyczne samo w sobie nie jest szybkie i nie zamknie się w jednej wizycie. To dłuższy proces, obejmujący różnego rodzaju zabiegi, które muszą być odpowiednio rozłożone w czasie, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i realizować je krok po kroku.
Ważne jest, aby protetyk współpracował z endodontą, a jeśli jest taka potrzeba również z innymi specjalistami, np. z ortodontą. Wtedy znacznie łatwiej jest opracować dobry plan przygotowania zębów do odbudowy, uwzględniający nie tylko odpowiednią kolejność zabiegów, ale również niezbędne odstępy pomiędzy nimi.
W naszej klinice zapewniamy kompleksowe leczenie protetyczne wraz z odpowiednim przygotowaniem. Dostępni na miejscu lekarze różnych specjalizacji, w porozumieniu z protetykiem, ustalają indywidualny plan, dopasowany do sytuacji i możliwości czasowych danego pacjenta.
Podsumowując
Sprawdź pozostałe usługi dostępne w SmileClinic
Nasza klinika działa w pełni kompleksowo, a każde leczenie zachowawcze, kanałowe, chirurgiczne, implantologiczne, protetyczny czy ortodontyczne jest świadczone na najwyższym poziomie. Naszym celem jest przywrócenie prawidłowej funkcji oraz estetyki Państwa uśmiechu.
Wybierz jedną z poniższych usług:
Przeczytaj również inne nasze porady:
Stomatolog radzi!
Implanty – co warto o nich wiedzieć? Porady specjalisty SmileClinic
Implant to małych rozmiarów tytanowa śrubka, której zadaniem jest pełnienie
Bruksizm, czyli nocne zgrzytanie zębami. Jaki wpływ ma na Twoje zdrowie?
Mimowolnie zaciskasz szczękę w stresujących sytuacjach, rano budzisz się z
Jak zadbać o higienę zębów u dzieci?
Pojawienie się dziecka w życiu świeżo upieczonych rodziców to nie