Kiedyś uszkodzenie przedniego zęba było tragedią. Dziś wciąż wiąże się ze stresem, ale znacznie mniejszym, bo współczesna stomatologia potrafi czynić cuda. Implant jedynki i odbudowanie utraconego zęba koroną tymczasową można wykonać w ciągu jednego dnia. Sprawdź, na czym polega leczenie, jakich efektów można się spodziewać i które urazy można leczyć tą metodą.
Złamana jedynka – co robić?
Złamanie, komplikacje po leczeniu endodontycznym czy wybicie zęba (nie tylko przedniego) wymaga natychmiastowej kontroli stomatologicznej. W takiej sytuacji myślimy głównie o estetyce uśmiechu, ale problemy mogą być poważniejsze. Czasem z pozoru niegroźny wypadek może skończyć się uszkodzeniem korzenia zęba. Typ urazu zęba oraz poziom złamania będzie warunkował możliwości leczenia. Jeśli złamanie jest tylko w obrębie niewielkiej części koronowej zęba, to naprawa materiałem kompozytowym może być szybkim rozwiązaniem. Problemy zaczynają narastać, gdy złamanie zęba jest na poziomie dziąsła lub poniżej w kości.
Jeśli uszkodzenie jest poważne i odbudowa kompozytowa nie wystarczy, lekarz dentysta może zaproponować leczenie implantologiczne. Współczesna stomatologia oferuje możliwość wszczepienia implantu i zamocowania tymczasowej korony nawet w jeden dzień, co pozwala na szybkie przywrócenie estetyki i funkcji zęba. Co ważne natychmiastowa implantacja to sposób na zachowanie naturalnego kształtu dziąsła i zapobiega zanikowi kości. Dzięki nowoczesnym technologiom pacjent nie musi długo czekać na pełną rekonstrukcję uśmiechu. Złamana jedynka przy dziąśle może być bardzo szybko zastąpiona zębem, wyglądającym tak naturalnie, że niewtajemniczeni nie będą mieć pojęcia, przez jaki zabieg przeszedłeś.
Implant jedynki – proces leczenia
W jaki sposób wykonuje się zabieg wszczepienia implantu jedynki i osadzenia korony?
Przejdźmy przez ten proces krok po kroku:
- Konsultacja i diagnostyka – stomatolog ocenia stan jamy ustnej, wykonuje zdjęcia rentgenowskie lub tomografię komputerową, aby sprawdzić ilość pozostałej kości i zaplanować leczenie.
- Ekstrakcja – jeśli jedynka jest złamana w sposób uniemożliwiający odbudowę, lekarz usuwa ją w sposób atraumatyczny, aby zachować jak najwięcej tkanki kostnej.
- Wszczepienie implantu – w miejscu utraconego zęba umieszcza się implant – tytanową śrubę zastępującą korzeń zęba.
- Tymczasowa korona – dzięki nowoczesnym technologiom często już tego samego dnia pacjent otrzymuje tymczasową koronę mocowaną na implancie, co pozwala zachować estetykę uśmiechu.
- Osteointegracja (proces gojenia) – implant zrasta się z kością w ciągu 3-6 miesięcy. W tym czasie pacjent nosi tymczasową koronę.
- Ostateczna korona protetyczna – po zakończeniu procesu integracji lekarz wykonuje i mocuje docelową koronę porcelanową, idealnie dopasowaną do koloru i kształtu sąsiednich zębów.
Kiedy można wszczepić implant i wykonać koronę w jeden dzień?
Natychmiastowa implantacja jest możliwa, niestety nie zawsze i nie u każdego pacjenta. Jakie warunki trzeba spełnić, aby stomatolog mógł wszczepić implant jedynki w ciągu kilku godzin? Po pierwsze pacjent musi mieć taką ilość zdrowej kości, która wystarczy do wszczepienia implantu natychmiast po usunięciu korzenia złamanego zęba. Procedurę wydłużą w czasie również stany zapalne i infekcje tkanek w okolicy zabiegowej.
W takich sytuacjach konieczne jest leczenie, ale nie wyklucza to wszczepienia implantu i osadzenia na nim korony. W przypadku wystąpienia stanów zapalnych, lekarz ocenia czy są one przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu. W niektórych sytuacjach konieczne jest odroczenie zabiegu do czasu wygojenia aktywnych stanów zapalnych.
Natychmiastowa implantacja – wszystko, co musisz o niej wiedzieć
Zastosowanie nowoczesnych technologii w gabinetach stomatologicznych pozwala na wszczepienie implantu i założenie tymczasowej korony podczas jednej wizyty. To ratunek dla osób, które nagle straciły przedni ząb i chcą go jak najszybciej odzyskać.
Zalety implantów w jeden dzień:
- Pacjent od razu po zabiegu może cieszyć się pełnym uśmiechem, co znacząco poprawia komfort życia. W przypadku pojedynczego zęba przez pierwsze dwa miesiące jest zakaz odgryzania lub nagryzania pokarmów w tej okolicy. Należy pamiętać, że implant jeszcze nie zrósł się z kością. Potrzebne są minimum 2-3 miesiące, żeby integracja implantu była wystarczająco dobra, aby możliwie bezpiecznie móc odgryzać kęsy pokarmowe.
- Natychmiastowe wszczepienie implantu po ekstrakcji zęba pomaga utrzymać naturalny kształt kości i dziąseł, minimalizując ryzyko ich zaniku.
- Cała procedura odbywa się podczas jednej wizyty, co eliminuje konieczność wielokrotnych wizyt i przyspiesza proces gojenia.
Przeciwwskazania do zabiegu
Stany zapalne dziąsła i braki kości przedłużają proces odbudowy uśmiechu. Poważne choroby, które wpływają na proces gojenia i integracji implantu z kością mogą wykluczyć lub ograniczać przeprowadzenie zabiegów implantologicznych. Do głównych przeciwwskazań należą:
- Niekontrolowana cukrzyca – utrudnia gojenie tkanek i zwiększa ryzyko infekcji.
- Osteoporoza – osłabia kość, co może uniemożliwić stabilne osadzenie implantu.
- Choroby autoimmunologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń) – mogą powodować stan zapalny i zaburzać proces zrastania się implantu z kością.
- Nowotwory i chemioterapia – osłabiają organizm oraz zdolność regeneracji tkanek.
- Choroby przyzębia w zaawansowanym stadium – mogą prowadzić do utraty kości, co uniemożliwia prawidłową implantację. W takich sytuacjach należy skonsultować się z doświadczonym implantologiem w celu oceny warunków kostnych i dobrania metody leczenia dostosowanej do indywidualnych potrzeb pacjenta. Może to być np. implant podokostnowy lub technika leczenia Allon4 lub implanty zygomatyczne.
- Zaburzenia krzepnięcia krwi – zwiększają ryzyko powikłań podczas i po zabiegu.
Warto również zaznaczyć, że przeszkodą w leczeniu implantologicznym jest palenie tytoniu. Negatywnie wpływa na ukrwienie tkanek i spowalnia proces gojenia.
Środki ostrożności i proces gojenia
Wszczepienie implantu w jeden dzień jest szybkim i mało inwazyjnym zabiegiem. Aby proces gojenia przebiegał prawidłowo, a implant bez przeszkód integrował się z kością, należy przestrzegać zaleceń lekarza. Jak dbać o implant jedynki? Okolice implantu czyść bardzo delikatnie, ale dokładnie by zapobiegać infekcjom.
Osteointegracja implantu z kością trwa od 3 do 6 miesięcy. Szczególnie w pierwszych tygodniach unikaj gryzienia twardych pokarmów nowym zębem. Pamiętaj o regularnych wizytach w gabinecie stomatologicznym. Są niezbędne, aby kontrolować stan tkanek i określić termin wymiany korony tymczasowej na stałą. Właściwe postępowanie po zabiegu zmniejsza ryzyko powikłań i zapewnia trwały efekt uzupełnienia. Dzięki temu będziesz mógł odzyskać piękny i naturalnie wyglądający uśmiech.
Odbudowa złamanego zęba – nie rozpaczaj, jak najszybciej umów się na wizytę
Utrata przedniego zęba to zawsze ogromny stres – jego brak powoduje poważne zmiany w wyglądzie i sposobie mówienia oraz utrudnia jedzenie. To naturalne, że pacjenci wstydzą się wyjść z domu po takim wypadku.
Implant jedynki pozwala odzyskać uśmiech i utracony komfort życia. Jest to bezpieczna procedura, która dzięki nowoczesnym technologiom i doświadczeniu naszych implantologów w SmileClinic Advanced Implant Center pozwala szybko i bezpiecznie przywrócić komfort i zdrowie. Złamana jedynka może zostać całkowicie odbudowana za pomocą porcelanowej korony. Nowy ząb wygląda naturalnie, co więcej nie ulega przebarwieniom i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Takie rozwiązanie jest trwałe i praktyczne, a uśmiech wygląda całkowicie naturalnie. Warunkiem powodzenia jest oddanie się w ręce dobrego specjalisty, który korzystając z najnowszych zdobyczy implantologii, potrafi zdziałać cuda.